Amica FK1984 50cm Freestanding Static Fridge Freezer in White
Model No:
FK1984
Dimensions:
1547
mm (h) x
500
mm (w) x
565
mm (d)
Availability:
This product is available to order subject to availability from the manufacturer.
After placing your order, we will contact you with an estimated delivery date by
the end of the next working day (Mon-Fri) or call 01273 628618 (opt.1) for more details.
£349.00
- Colour: White
- Manual - Defrosting
- 41dB Airborne acoustical noise emissions
- 119l volume litres capacity (fridge)
- 75l volume litres capacity (freezer)
- Up to 160cm high-50cm wide
- Energy Rating
- 2 Year Warranty
The FK1984 is a 50cm freestanding 50/50 fridge freezer. It comes with 2 safety glass shelves, a salad crisper and 3 in door balconies inside the fridge compartment. The freezer also offers 4 functional freezer drawers allowing flexibility of storage.
Fridge Features
Fridge Useable Capacity: 119 L net
In-Door Balconies: 3
Egg Tray
Adjustable glass shelf: 2
Salad crisper: 1
Features
Interior light
Height adjustable feet
Reversible doors
Control system: Mechanical
Energy
Energy rating: E
Energy consumption per annum: 202 kW.h
Freezer Features
Storage compartment: 4
Ice Cube Tray
4 star rating
Freezer Useable Capacity: 75 L net
Technical Specification
Number of cores: 3
UK plug
Power supply: 13 A
Max storage time (power failure): 13 h
Mains Lead Length: 1550.0000 mm
Noise efficiency class: C
Freezing Capacity: 4 kg/24h
Refrigerant type: R600a
Climate class: ST
Noise level: 41 dBA
Refrigeration Type: R600a
Number of compressors: 1
Dimensions
Depth: 565 mm
Width: 500 mm
Height: 1547 mm
Packaged dimensions (gross) HxWxD: 1590x535x620mm
Net weight: 46kg
Gross weight: 49kg
Fridge Features
Fridge Useable Capacity: 119 L net
In-Door Balconies: 3
Egg Tray
Adjustable glass shelf: 2
Salad crisper: 1
Features
Interior light
Height adjustable feet
Reversible doors
Control system: Mechanical
Energy
Energy rating: E
Energy consumption per annum: 202 kW.h
Freezer Features
Storage compartment: 4
Ice Cube Tray
4 star rating
Freezer Useable Capacity: 75 L net
Technical Specification
Number of cores: 3
UK plug
Power supply: 13 A
Max storage time (power failure): 13 h
Mains Lead Length: 1550.0000 mm
Noise efficiency class: C
Freezing Capacity: 4 kg/24h
Refrigerant type: R600a
Climate class: ST
Noise level: 41 dBA
Refrigeration Type: R600a
Number of compressors: 1
Dimensions
Depth: 565 mm
Width: 500 mm
Height: 1547 mm
Packaged dimensions (gross) HxWxD: 1590x535x620mm
Net weight: 46kg
Gross weight: 49kg
| Product Name : | Amica FK1984 50cm Freestanding Static Fridge Freezer in White |
|---|---|
| Colour : | White |
| Freezer Defrosting : | Manual - Defrosting |
| Noise Level : | 41dB Airborne acoustical noise emissions |
| Fridge capacity : | 119l volume |
| Freezer capacity (Litres) : | 75l volume |
| Manufacturer : | Amica |
| Size : | Up to 160cm high-50cm wide |
| Energy Rating : | [[E]] Energy Rating |
| Warranty : | 2 Year Warranty |
Delivery is free for Sussex deliveries inc postcodes BN, RH and lower GU (6,8 & 28) plus East PO (18-22) of sales totalling £150 or more. We can usually deliver to customers outside this area for a competitive fee in the region of £50 to £90 subject to appliance type. Please call 01273 628618 option 1 during working hours for a delivery quotation.




