Caple RIL126 122cm Tall Integrated In-Column Larder Fridge - Sliding Hinge System
Model No:
RIL126
Dimensions:
1220
mm (h) x
540
mm (w) x
540
mm (d)
Availability:
This product is available to order subject to availability from the manufacturer.
After placing your order, we will contact you with an estimated delivery date by
the end of the next working day (Mon-Fri) or call 01273 628618 (opt.1) for more details.
£639.99
- Colour: Integrated, Door Panel Ready
- Sliding Door Hinge System
- 35dB Airborne acoustical noise emissions
- 197l volume litres capacity (fridge)
- Up to 160cm high
- Energy Rating
- 2 Year Warranty
Upgrade your kitchen with the Caple RIL126 In-Column Refrigeration larder. With a spacious 197L capacity, deluxe steel trimmed interior, and sleek glass shelves, this refrigerator is both stylish and functional. Keep your food fresh and organized in this high-quality appliance.
Features
Matches freezer RiF126
Reversible door
Sliding door installation
Auto defrost
197 Litre total net capacity
Key Specification
Dimensions:
Height 1220mm
Performance:
Energy Class E
Noise Level B
Energy Consumption 100kWh/yr
Max. Noise Level 35dB[A]
Features
Matches freezer RiF126
Reversible door
Sliding door installation
Electronic controls
Open door audible alarm
Auto defrost
LED lights
Design
Deluxe steel trimmed interior
Transparent plastic drawer and compartments
Storage
4 Removable glass shelves
3 Standard door balconies
1 Egg tray
1 Crisper drawer
1 Crisper cover shelf
Capacity
197 Litre total net capacity
Features
Matches freezer RiF126
Reversible door
Sliding door installation
Auto defrost
197 Litre total net capacity
Key Specification
Dimensions:
Height 1220mm
Performance:
Energy Class E
Noise Level B
Energy Consumption 100kWh/yr
Max. Noise Level 35dB[A]
Features
Matches freezer RiF126
Reversible door
Sliding door installation
Electronic controls
Open door audible alarm
Auto defrost
LED lights
Design
Deluxe steel trimmed interior
Transparent plastic drawer and compartments
Storage
4 Removable glass shelves
3 Standard door balconies
1 Egg tray
1 Crisper drawer
1 Crisper cover shelf
Capacity
197 Litre total net capacity
| Product Name : | Caple RIL126 122cm Tall Integrated In-Column Larder Fridge - Sliding Hinge System |
|---|---|
| Colour : | Integrated, Door Panel Ready |
| Hinge Type : | Sliding Door Hinge System |
| Noise Level : | 35dB Airborne acoustical noise emissions |
| Fridge capacity : | 197l volume |
| Manufacturer : | Caple |
| Size : | Up to 160cm high |
| Energy Rating : | [[E]] Energy Rating |
| Warranty : | 2 Year Warranty |
Delivery is free for Sussex deliveries inc postcodes BN, RH and lower GU (6,8 & 28) plus East PO (18-22) of sales totalling £150 or more. We can usually deliver to customers outside this area for a competitive fee in the region of £50 to £90 subject to appliance type. Please call 01273 628618 option 1 during working hours for a delivery quotation.



