Caple RIL1800 177cm Tall Integrated In-Column Larder Fridge - Fixed Hinge System
Model No:
RIL1800
Dimensions:
1770
mm (h) x
540
mm (w) x
545
mm (d)
Availability:
This product is available to order subject to availability from the manufacturer.
After placing your order, we will contact you with an estimated delivery date by
the end of the next working day (Mon-Fri) or call 01273 628618 (opt.1) for more details.
£949.99
- Colour: Integrated, Door Panel Ready
- Fixed Hinge Door On Door
- 39dB Airborne acoustical noise emissions
- 294l volume litres capacity (fridge)
- Over 160cm high-55cm wide
- Energy Rating
- 2 Year Warranty
Upgrade your kitchen with the Caple RIL1800 larder featuring electronic touch controls and premium door-on-door hinges. With innovative Caple fresh technology, this appliance is designed to keep your food fresher for longer. Experience convenience and style in one sleek unit.
Features
Matches freezer RiF1800
Door on door installation
Reversible door
Touch controls
High temperature warning
Caple cool air-flow system
Deluxe steel trimmed interior
294 Litre total net capacity
Key Specification
Dimensions:
Height 1770mm
Performance:
Energy Class E
Noise Class C
Energy Consumption 112kWh/yr
Max. Noise Level 39dB[A]
Features
Matches freezer RiF1800
Door on door installation
Eco mode
Reversible door
Touch controls
High temperature warning
Open door audible alarm
Top and side LED strip lights
Super cool
Caple cool air-flow system
Caple fresh
Design
Transparent plastic drawers and compartments
Deluxe steel trimmed interior
Storage
4 Removable glass shelves
1 Easy adjustable door balcony
4 Standard door balconies
1 Egg tray
Wine rack
1 Humidity controlled drawer
2 Crisper drawers
1 Crisper cover shelf
Capacity
294 Litre total net capacity
Features
Matches freezer RiF1800
Door on door installation
Reversible door
Touch controls
High temperature warning
Caple cool air-flow system
Deluxe steel trimmed interior
294 Litre total net capacity
Key Specification
Dimensions:
Height 1770mm
Performance:
Energy Class E
Noise Class C
Energy Consumption 112kWh/yr
Max. Noise Level 39dB[A]
Features
Matches freezer RiF1800
Door on door installation
Eco mode
Reversible door
Touch controls
High temperature warning
Open door audible alarm
Top and side LED strip lights
Super cool
Caple cool air-flow system
Caple fresh
Design
Transparent plastic drawers and compartments
Deluxe steel trimmed interior
Storage
4 Removable glass shelves
1 Easy adjustable door balcony
4 Standard door balconies
1 Egg tray
Wine rack
1 Humidity controlled drawer
2 Crisper drawers
1 Crisper cover shelf
Capacity
294 Litre total net capacity
| Product Name : | Caple RIL1800 177cm Tall Integrated In-Column Larder Fridge - Fixed Hinge System |
|---|---|
| Colour : | Integrated, Door Panel Ready |
| Hinge Type : | Fixed Hinge Door On Door |
| Noise Level : | 39dB Airborne acoustical noise emissions |
| Fridge capacity : | 294l volume |
| Manufacturer : | Caple |
| Size : | over 160cm high-55cm wide |
| Energy Rating : | [[E]] Energy Rating |
| Warranty : | 2 Year Warranty |
Delivery is free for Sussex deliveries inc postcodes BN, RH and lower GU (6,8 & 28) plus East PO (18-22) of sales totalling £150 or more. We can usually deliver to customers outside this area for a competitive fee in the region of £50 to £90 subject to appliance type. Please call 01273 628618 option 1 during working hours for a delivery quotation.





