Caple RIL893 88cm Tall Integrated In-Column Larder Fridge - Sliding Hinge System
Model No:
RIL893
Dimensions:
880
mm (h) x
540
mm (w) x
540
mm (d)
Availability:
This product is available to order subject to availability from the manufacturer.
After placing your order, we will contact you with an estimated delivery date by
the end of the next working day (Mon-Fri) or call 01273 628618 (opt.1) for more details.
£489.99
- Colour: Integrated, Door Panel Ready
- Sliding Door Hinge System
- 35dB Airborne acoustical noise emissions
- 135l volume litres capacity (fridge)
- Up to 160cm high
- Energy Rating
- 2 Year Warranty
Upgrade your kitchen with the Caple RIL893 In-Column Refrigeration larder, featuring a spacious 135L capacity and a deluxe steel trimmed interior. This sleek appliance also boasts a glass shelf for added style and functionality.
Features
Matches freezer: RiF893
Reversible door
Sliding door installation
Mechanically controlled
Auto defrost
LED Light
Total net capacity: 135 Litre
Key Specification
Dimensions:
Height 880mm
Performance:
Energy Class F
Noise Class B
Energy Consumption 92kWh/yr
Max. Noise Level 35dB[A]
Features
Matches freezer: RiF893
Reversible door
Sliding door installation
Mechanically controlled
Auto defrost
LED Light
Design
Transparent plastic drawer and compartments
Deluxe steel trimmed interior
Storage
3 Removable glass shelves
3 Standard door balconies
1 Egg tray
1 Crisper drawer
1 Crisper cover shelf
Capacity
Total net capacity: 135 Litre
Total gross capacity: 136 Litre
Features
Matches freezer: RiF893
Reversible door
Sliding door installation
Mechanically controlled
Auto defrost
LED Light
Total net capacity: 135 Litre
Key Specification
Dimensions:
Height 880mm
Performance:
Energy Class F
Noise Class B
Energy Consumption 92kWh/yr
Max. Noise Level 35dB[A]
Features
Matches freezer: RiF893
Reversible door
Sliding door installation
Mechanically controlled
Auto defrost
LED Light
Design
Transparent plastic drawer and compartments
Deluxe steel trimmed interior
Storage
3 Removable glass shelves
3 Standard door balconies
1 Egg tray
1 Crisper drawer
1 Crisper cover shelf
Capacity
Total net capacity: 135 Litre
Total gross capacity: 136 Litre
| Product Name : | Caple RIL893 88cm Tall Integrated In-Column Larder Fridge - Sliding Hinge System |
|---|---|
| Colour : | Integrated, Door Panel Ready |
| Hinge Type : | Sliding Door Hinge System |
| Noise Level : | 35dB Airborne acoustical noise emissions |
| Fridge capacity : | 135l volume |
| Manufacturer : | Caple |
| Size : | Up to 160cm high |
| Energy Rating : | [[F]] Energy Rating |
| Warranty : | 2 Year Warranty |
Delivery is free for Sussex deliveries inc postcodes BN, RH and lower GU (6,8 & 28) plus East PO (18-22) of sales totalling £150 or more. We can usually deliver to customers outside this area for a competitive fee in the region of £50 to £90 subject to appliance type. Please call 01273 628618 option 1 during working hours for a delivery quotation.

