Caple WDI3310 8/5kg 1400spin Integrated Washer Dryer
Model No:
WDI3310
Dimensions:
818
mm (h) x
598
mm (w) x
545
mm (d)
Availability:
This product is available to order subject to availability from the manufacturer.
After placing your order, we will contact you with an estimated delivery date by
the end of the next working day (Mon-Fri) or call 01273 628618 (opt.1) for more details.
£809.99
- Colour: Integrated, Door Panel Ready
- 1400rpm Spin
- 76 (dB) Noise level Spinning
- 5kg Load drying capacity
- Delay Start Feature
- 8kg Wash Load Capacity
- Energy Rating
- Wash Cycle Energy Rating
- 2 Year Warranty
The Caple WDI3310 Laundry is a fully integrated washer dryer with a generous 8kg washing capacity and 5kg drying capacity. Featuring touch controls for easy operation, this sleek and efficient appliance is perfect for busy households looking to streamline their laundry routine.
Features
8kg washing
5kg drying
Cold fill
Programme time remaining
Anti-overflow protection
Key Specification
Dimensions:
Width 600mm
Performance:
Wash Class A
Wash & Dry Class E
Spin Efficiency Class B
Noise Class B
Max. Spin Speed 1400rpm
Energy Consumption per 100 wash cycles 47kWh
Energy Consumption per 100 wash & dry cycles 326kWh
Water Consumption of wash cycle 48 Litres
Water Consumption of wash & dry cycles 80 Litres
Max. Noise Level Spin 75dB
Installation:
1.85kW Rated Load
10A Fuse Rating
Energy Label
Fiche
Product Type
Washer Dryer
Capacity
8kg washing
5kg drying
Features
Child lock
Cold fill
Low noise brushless motor
Touch control
Door safety lock
Programme time remaining
End of programme tone
Variable spin speed
Automatic variable load
Anti-overflow protection
Appliance door LH hinged
Furniture door LH or RH hinged
Programmes
Rapid 15min
Eco 40-60°C
Fast 60min
Cotton
Cotton Dry
Cotton 20°C
Allergy safe
Synthetic
Quick wash & dry
Cotton wash & dry
Rinse
Spin & Drain
Wool & Silk
Duvet
Gentle Dry
Options
Delay timer (23hrs)
Pause
Spin speed selection
Temperature selection
Time Dry
Dry Level
Features
8kg washing
5kg drying
Cold fill
Programme time remaining
Anti-overflow protection
Key Specification
Dimensions:
Width 600mm
Performance:
Wash Class A
Wash & Dry Class E
Spin Efficiency Class B
Noise Class B
Max. Spin Speed 1400rpm
Energy Consumption per 100 wash cycles 47kWh
Energy Consumption per 100 wash & dry cycles 326kWh
Water Consumption of wash cycle 48 Litres
Water Consumption of wash & dry cycles 80 Litres
Max. Noise Level Spin 75dB
Installation:
1.85kW Rated Load
10A Fuse Rating
Energy Label
Fiche
Product Type
Washer Dryer
Capacity
8kg washing
5kg drying
Features
Child lock
Cold fill
Low noise brushless motor
Touch control
Door safety lock
Programme time remaining
End of programme tone
Variable spin speed
Automatic variable load
Anti-overflow protection
Appliance door LH hinged
Furniture door LH or RH hinged
Programmes
Rapid 15min
Eco 40-60°C
Fast 60min
Cotton
Cotton Dry
Cotton 20°C
Allergy safe
Synthetic
Quick wash & dry
Cotton wash & dry
Rinse
Spin & Drain
Wool & Silk
Duvet
Gentle Dry
Options
Delay timer (23hrs)
Pause
Spin speed selection
Temperature selection
Time Dry
Dry Level
| Product Name : | Caple WDI3310 8/5kg 1400spin Integrated Washer Dryer |
|---|---|
| Colour : | Integrated, Door Panel Ready |
| spinspeed : | 1400rpm Spin |
| Noise Level : | 76 (dB) Noise level Spinning |
| Drying Capacity (kg) : | 5kg Load |
| Delay Start : | Delay Start Feature |
| Manufacturer : | Caple |
| Size : | 8kg Wash Load Capacity |
| Energy Rating : | [[E]] Energy Rating |
| Energy Rating2 : | [[A]] Wash Cycle Energy Rating |
| Warranty : | 2 Year Warranty |
Delivery is free for Sussex deliveries inc postcodes BN, RH and lower GU (6,8 & 28) plus East PO (18-22) of sales totalling £150 or more. We can usually deliver to customers outside this area for a competitive fee in the region of £50 to £90 subject to appliance type. Please call 01273 628618 option 1 during working hours for a delivery quotation.


