Haden HK180W 55cm Manual Defrost Fridge Freezer in White
Model No:
HK180W
Dimensions:
1800
mm (h) x
550
mm (w) x
560
mm (d)
Availability:
In stock (8)
£309.99
- Colour: White
- Manual - Defrosting
- 39dB Airborne acoustical noise emissions
- 191l volume litres capacity (fridge)
- 71l volume litres capacity (freezer)
- Over 160cm high-55cm wide
- Energy Rating
- 2 Year Warranty
This 55cm fridge freezer offers spacious storage and everyday reliability, ideal for those who prefer a straightforward cooling setup. With adjustable shelving, bright LED lighting and a manual defrost freezer, it’s a practical choice for traditional kitchens or second homes.
Explore more fridge freezer options in the Haden range
Features
Temperature control
Reversible doors
Recessed handle
Bright interior LED lighting
FRIDGE SECTION
3 adjustable glass shelves
1 salad crisper drawer
3 adjustable door balconies
FREEZER SECTION
2 drawers and 1 pull out tray
Manual defrost
4 star freezer rating
Specifications
Weight: 51kg
Dimensions: H180 × W55 × D56 cm
Energy class: E
Total net capacity: 262L (F/F: 191L | 71L)
Noise level: 39 dB | Noise emission class: C
Power supply: 220–240V ~ 50Hz
Explore more fridge freezer options in the Haden range
Features
Temperature control
Reversible doors
Recessed handle
Bright interior LED lighting
FRIDGE SECTION
3 adjustable glass shelves
1 salad crisper drawer
3 adjustable door balconies
FREEZER SECTION
2 drawers and 1 pull out tray
Manual defrost
4 star freezer rating
Specifications
Weight: 51kg
Dimensions: H180 × W55 × D56 cm
Energy class: E
Total net capacity: 262L (F/F: 191L | 71L)
Noise level: 39 dB | Noise emission class: C
Power supply: 220–240V ~ 50Hz
| Product Name : | Haden HK180W 55cm Manual Defrost Fridge Freezer in White |
|---|---|
| Colour : | White |
| Freezer Defrosting : | Manual - Defrosting |
| Noise Level : | 39dB Airborne acoustical noise emissions |
| Fridge capacity : | 191l volume |
| Freezer capacity (Litres) : | 71l volume |
| Manufacturer : | Haden |
| Size : | over 160cm high-55cm wide |
| Energy Rating : | [[E]] Energy Rating |
| Warranty : | 2 Year Warranty |
Delivery is free for Sussex deliveries inc postcodes BN, RH and lower GU (6,8 & 28) plus East PO (18-22) of sales totalling £150 or more. We can usually deliver to customers outside this area for a competitive fee in the region of £50 to £90 subject to appliance type. Please call 01273 628618 option 1 during working hours for a delivery quotation.


