Haden HL316IX 55cm Freestanding Tall Larder Fridge - Inox
Model No:
HL316IX
Dimensions:
1430
mm (h) x
550
mm (w) x
570
mm (d)
Availability:
This product is available to order subject to availability from the manufacturer.
After placing your order, we will contact you with an estimated delivery date by
the end of the next working day (Mon-Fri) or call 01273 628618 (opt.1) for more details.
£259.99
- Colour: INOX
- 40dB Airborne acoustical noise emissions
- 242l volume litres capacity (fridge)
- Up to 160cm high-55cm wide
- Energy Rating
- 2 Year Warranty
This 55cm wide larder fridge gives you 242L of space to store fresh food and drinks, with no freezer section taking up room. It has adjustable shelves for bigger items, a salad drawer for fruit and veg, and plenty of door space for bottles and snacks. Finished in smart Inox, it fits neatly into family kitchens and helps keep things easy to see and grab.
Discover more refrigeration solutions in our full collection.
Features
Temperature control
Bright interior LED lighting
4 adjustable glass shelves
1 salad crisper
4 adjustable door balconies
Reversible door with recessed handle
Specifications
Weight: 40kg
Dimensions: H143 × W55 × D57 cm
Energy class: E
Total net capacity: 242L
Noise level: 40 dB | Noise emission class: C
Power supply: 220–240V ~ 50Hz
Discover more refrigeration solutions in our full collection.
Features
Temperature control
Bright interior LED lighting
4 adjustable glass shelves
1 salad crisper
4 adjustable door balconies
Reversible door with recessed handle
Specifications
Weight: 40kg
Dimensions: H143 × W55 × D57 cm
Energy class: E
Total net capacity: 242L
Noise level: 40 dB | Noise emission class: C
Power supply: 220–240V ~ 50Hz
| Product Name : | Haden HL316IX 55cm Freestanding Tall Larder Fridge - Inox |
|---|---|
| Colour : | INOX |
| Noise Level : | 40dB Airborne acoustical noise emissions |
| Fridge capacity : | 242l volume |
| Manufacturer : | Haden |
| Size : | up to 160cm high-55cm wide |
| Energy Rating : | [[E]] Energy Rating |
| Warranty : | 2 Year Warranty |
Delivery is free for Sussex deliveries inc postcodes BN, RH and lower GU (6,8 & 28) plus East PO (18-22) of sales totalling £150 or more. We can usually deliver to customers outside this area for a competitive fee in the region of £50 to £90 subject to appliance type. Please call 01273 628618 option 1 during working hours for a delivery quotation.



