Haden HVT7W Freestanding 7kg Vented Tumble Dryer - White
Model No:
HVT7W
Dimensions:
850
mm (h) x
550
mm (w) x
590
mm (d)
Availability:
In stock (8)
£239.99
- Colour: White
- 69db max noise level
- 7kg Load drying capacity
- 7kg Load TumbleDryer
- Energy Rating
- 2 Year Warranty
This 7kg vented tumble dryer makes laundry easier with sensor drying and five pre-set programmes to suit your routine. Simple dial controls, an end-of-cycle alert and built-in safety lock make it easy to use day to day.
Pair it with a Haden washing machine for a practical laundry setup that fits your home.
Features
Dial control with LED indicators
Sensor drying
5 pre-set drying time programs
Automatic lock for safety
End of cycle buzzer alert
Specifications
Weight: 30kg | Total capacity: 7kg
Dimensions: H85 × W55 × D59 cm
Energy rating: C
Drying system: Vented
Noise level: 69 dB
Power supply: 220–240V ~ 50Hz
Pair it with a Haden washing machine for a practical laundry setup that fits your home.
Features
Dial control with LED indicators
Sensor drying
5 pre-set drying time programs
Automatic lock for safety
End of cycle buzzer alert
Specifications
Weight: 30kg | Total capacity: 7kg
Dimensions: H85 × W55 × D59 cm
Energy rating: C
Drying system: Vented
Noise level: 69 dB
Power supply: 220–240V ~ 50Hz
| Product Name : | Haden HVT7W Freestanding 7kg Vented Tumble Dryer - White |
|---|---|
| Colour : | White |
| Noise Level : | 69db max noise level |
| Drying Capacity (kg) : | 7kg Load |
| Manufacturer : | Haden |
| Size : | 7kg Load TumbleDryer |
| Energy Rating : | [[C2]] Energy Rating |
| Warranty : | 2 Year Warranty |
Delivery is free for Sussex deliveries inc postcodes BN, RH and lower GU (6,8 & 28) plus East PO (18-22) of sales totalling £150 or more. We can usually deliver to customers outside this area for a competitive fee in the region of £50 to £90 subject to appliance type. Please call 01273 628618 option 1 during working hours for a delivery quotation.


