Haden HW9140W Freestanding 9kg 1400 Spin Washing Machine in White A Rated
Model No:
HW9140W
Dimensions:
840
mm (h) x
600
mm (w) x
540
mm (d)
Availability:
This product is available to order subject to availability from the manufacturer.
After placing your order, we will contact you with an estimated delivery date by
the end of the next working day (Mon-Fri) or call 01273 628618 (opt.1) for more details.
£309.99
- Colour: White
- 15 wash programs programmes
- 1400rpm Spin
- 76 (dB) Noise level Spinning
- The delay start timer can be set to activate a pre-arranged cycle at a time that suits you
- 9kg load WashingMachine
- Energy Rating
- 2 Year Warranty
This 9kg washing machine is built for busy households, with 15 wash programmes, a delay timer and easy-to-use digital controls. The wide porthole makes loading simple, while the 1400rpm spin speed helps clothes dry faster.
Pair it with a Haden tumble dryer for a complete and convenient laundry setup.
Features
Digital control panel with LED indicators
15 wash programs
Reversible door with wide porthole
Delay timer and start/pause function
Child lock
Stainless steel drum
Specifications
Weight: 71kg | Total capacity: 9kg
Dimensions: H84 × W60 × D54 cm
Energy rating: A
Spin speed: 1400rpm
Noise level: 76 dB | Noise emission class: B
Power supply: 220–240V ~ 50Hz
Pair it with a Haden tumble dryer for a complete and convenient laundry setup.
Features
Digital control panel with LED indicators
15 wash programs
Reversible door with wide porthole
Delay timer and start/pause function
Child lock
Stainless steel drum
Specifications
Weight: 71kg | Total capacity: 9kg
Dimensions: H84 × W60 × D54 cm
Energy rating: A
Spin speed: 1400rpm
Noise level: 76 dB | Noise emission class: B
Power supply: 220–240V ~ 50Hz
| Product Name : | Haden HW9140W Freestanding 9kg 1400 Spin Washing Machine in White A Rated |
|---|---|
| Colour : | White |
| No of Programmes : | 15 wash programs |
| spinspeed : | 1400rpm Spin |
| Noise Level : | 76 (dB) Noise level Spinning |
| Delay Start : | The delay start timer can be set to activate a pre-arranged cycle at a time that suits you |
| Manufacturer : | Haden |
| Size : | 9kg load WashingMachine |
| Energy Rating : | [[A]] Energy Rating |
| Warranty : | 2 Year Warranty |
Delivery is free for Sussex deliveries inc postcodes BN, RH and lower GU (6,8 & 28) plus East PO (18-22) of sales totalling £150 or more. We can usually deliver to customers outside this area for a competitive fee in the region of £50 to £90 subject to appliance type. Please call 01273 628618 option 1 during working hours for a delivery quotation.





