Haden HZ218IX Freestanding Tall Freezer, Manual Defrost, 55cm wide - Inox
Model No:
HZ218IX
Dimensions:
1430
mm (h) x
550
mm (w) x
570
mm (d)
Availability:
This product is available to order subject to availability from the manufacturer.
After placing your order, we will contact you with an estimated delivery date by
the end of the next working day (Mon-Fri) or call 01273 628618 (opt.1) for more details.
£269.99
- Colour: INOX
- 40dB Airborne acoustical noise emissions
- Manual Defrost: Non Frost Free
- 168l volume litres capacity (freezer)
- Upto 160cm high-55cmwide
- Energy Rating
- 2 Year Warranty
This 55cm wide freezer in Inox gives you 168L of storage, with drawers and a tray to help keep frozen food sorted and easy to find. It’s a good choice for everyday use or as a second freezer, with frost guard technology that lets it run safely in garages or outbuildings. Part of the reliable Haden freezer collection.
Discover more refrigeration solutions in our full collection.
Features
Temperature control
Reversible door with recessed handle
4 pull out drawers and 1 pull out tray
Metal backed interior
Manual defrost
4 star freezer rating
Frost guard ideal for use in garages and out buildings
Specifications
Weight: 43kg
Dimensions: H143 × W55 × D57 cm
Energy class: E
Total net capacity: 168L
Noise level: 40 dB | Noise emission class: C
Power supply: 220–240V ~ 50Hz
Discover more refrigeration solutions in our full collection.
Features
Temperature control
Reversible door with recessed handle
4 pull out drawers and 1 pull out tray
Metal backed interior
Manual defrost
4 star freezer rating
Frost guard ideal for use in garages and out buildings
Specifications
Weight: 43kg
Dimensions: H143 × W55 × D57 cm
Energy class: E
Total net capacity: 168L
Noise level: 40 dB | Noise emission class: C
Power supply: 220–240V ~ 50Hz
| Product Name : | Haden HZ218IX Freestanding Tall Freezer, Manual Defrost, 55cm wide - Inox |
|---|---|
| Colour : | INOX |
| Noise Level : | 40dB Airborne acoustical noise emissions |
| Frost Free : | Manual Defrost: Non Frost Free |
| Freezer capacity (Litres) : | 168l volume |
| Manufacturer : | Haden |
| Size : | Upto 160cm high-55cmwide |
| Energy Rating : | [[E]] Energy Rating |
| Warranty : | 2 Year Warranty |
Delivery is free for Sussex deliveries inc postcodes BN, RH and lower GU (6,8 & 28) plus East PO (18-22) of sales totalling £150 or more. We can usually deliver to customers outside this area for a competitive fee in the region of £50 to £90 subject to appliance type. Please call 01273 628618 option 1 during working hours for a delivery quotation.


