Samsung WD80TA046BX/EU 8kg/5kg 1400 Spin Washer Dryer - Black
Model No:
WD80TA046BX/EU
Dimensions:
850
mm (h) x
600
mm (w) x
600
mm (d)
Availability:
This product is available to order subject to availability from the manufacturer.
After placing your order, we will contact you with an estimated delivery date by
the end of the next working day (Mon-Fri) or call 01273 628618 (opt.1) for more details.
£499.99

- Colour: Black
- 1400rpm Spin
- 72 (dB) Noise level Spinning
- 5kg Load drying capacity
- Up to 24 hours delay start
- 8kg Wash Load Capacity
- Wash and Dry Cycle Energy Rating
- Wash Cycle Energy Rating
- 5 Year Warranty once registered
| Product Name : | Samsung WD80TA046BX/EU 8kg/5kg 1400 Spin Washer Dryer - Black |
|---|---|
| Colour : | Black |
| spinspeed : | 1400rpm Spin |
| Noise Level : | 72 (dB) Noise level Spinning |
| Drying Capacity (kg) : | 5kg Load |
| Delay Start : | Up to 24 hours delay start |
| Manufacturer : | Samsung |
| Size : | 8kg Wash Load Capacity |
| Energy Rating : | [[E]] Wash and Dry Cycle Energy Rating |
| Energy Rating2 : | [[C]] Wash Cycle Energy Rating |
| Warranty : | 5 Year Warranty once registered |
Delivery is free for Sussex deliveries inc postcodes BN, RH and lower GU (6,8 & 28) plus East PO (18-22) of sales totalling £150 or more. We can usually deliver to customers outside this area for a competitive fee in the region of £50 to £90 subject to appliance type. Please call 01273 628618 option 1 during working hours for a delivery quotation.






