Caple RIL1796 177cm Tall Integrated In-Column Larder Fridge - Sliding Hinge System
Model No:
RIL1796
Dimensions:
1770
mm (h) x
540
mm (w) x
545
mm (d)
Availability:
This product is available to order subject to availability from the manufacturer.
After placing your order, we will contact you with an estimated delivery date by
the end of the next working day (Mon-Fri) or call 01273 628618 (opt.1) for more details.
£829.99
- Colour: Integrated, Door Panel Ready
- Sliding Door Hinge System
- 39dB Airborne acoustical noise emissions
- 294l volume litres capacity (fridge)
- Over 160cm high-55cm wide
- Energy Rating
- 2 Year Warranty
Upgrade your kitchen with the Caple RIL1796 larder featuring electronic controls and Caple fresh technology. Illuminate your food with top and side LED strip lights for a modern touch. Keep your ingredients fresher for longer with this stylish and efficient appliance.
Features
Matches freezer RiF1796
Reversible door
Sliding door installation
Electronic controls
Caple cool air-flow system
Deluxe steel trimmed interior
294 Litre total net capacity
n
Key Specification
Dimensions:
Height 1770mm
Performance:
Energy Class E
Noise Class C
Energy Consumption 112kWh/yr
Max. Noise Level 39dB[A]
Finishes:
White
Features
Matches freezer RiF1796
Reversible door
Sliding door installation
Electronic controls
Auto defrost
Top and side LED strip lights
Super cool
Caple cool air-flow system
Caple fresh
Design
Transparent plastic drawers and compartments
Deluxe steel trimmed interior
Storage
4 Removable glass shelves
1 Easy adjustable door balcony
4 Standard door balconies
1 Egg tray
Wine rack
1 Humidity controlled drawer
2 Crisper drawers
1 Crisper cover shelf
Capacity
294 Litre total net capacity
303 Litre total gross capacity
Features
Matches freezer RiF1796
Reversible door
Sliding door installation
Electronic controls
Caple cool air-flow system
Deluxe steel trimmed interior
294 Litre total net capacity
n
Key Specification
Dimensions:
Height 1770mm
Performance:
Energy Class E
Noise Class C
Energy Consumption 112kWh/yr
Max. Noise Level 39dB[A]
Finishes:
White
Features
Matches freezer RiF1796
Reversible door
Sliding door installation
Electronic controls
Auto defrost
Top and side LED strip lights
Super cool
Caple cool air-flow system
Caple fresh
Design
Transparent plastic drawers and compartments
Deluxe steel trimmed interior
Storage
4 Removable glass shelves
1 Easy adjustable door balcony
4 Standard door balconies
1 Egg tray
Wine rack
1 Humidity controlled drawer
2 Crisper drawers
1 Crisper cover shelf
Capacity
294 Litre total net capacity
303 Litre total gross capacity
| Product Name : | Caple RIL1796 177cm Tall Integrated In-Column Larder Fridge - Sliding Hinge System |
|---|---|
| Colour : | Integrated, Door Panel Ready |
| Hinge Type : | Sliding Door Hinge System |
| Noise Level : | 39dB Airborne acoustical noise emissions |
| Fridge capacity : | 294l volume |
| Manufacturer : | Caple |
| Size : | over 160cm high-55cm wide |
| Energy Rating : | [[E]] Energy Rating |
| Warranty : | 2 Year Warranty |
Delivery is free for Sussex deliveries inc postcodes BN, RH and lower GU (6,8 & 28) plus East PO (18-22) of sales totalling £150 or more. We can usually deliver to customers outside this area for a competitive fee in the region of £50 to £90 subject to appliance type. Please call 01273 628618 option 1 during working hours for a delivery quotation.


