Haden HL332W 60cm Tall Larder Fridge in White
Model No:
HL332W
Dimensions:
1700
mm (h) x
600
mm (w) x
600
mm (d)
Availability:
This product is available to order subject to availability from the manufacturer.
After placing your order, we will contact you with an estimated delivery date by
the end of the next working day (Mon-Fri) or call 01273 628618 (opt.1) for more details.
£369.99
- Colour: White
- 40dB Airborne acoustical noise emissions
- 331l volume litres capacity (fridge)
- Over 160cm high-60cm wide
- Energy Rating
- 2 Year Warranty
This 60cm wide larder fridge offers 331L of open, flexible storage for fresh food, drinks and everyday essentials. Adjustable shelves and generous door space make it easy to organise your weekly shop, while bright LED lighting keeps everything in clear view. A dependable addition to family kitchens, built for daily use as part of the Haden refrigeration collection.
Discover more refrigeration solutions in our full collection.
Features
Temperature control
Bright interior LED lighting
4 adjustable glass shelves
1 salad crisper
5 adjustable door balconies
Reversible door with pull open handle
Specifications
Weight: 51kg
Dimensions: H170 × W60 × D60 cm
Energy class: E
Total net capacity: 331L
Noise level: 40 dB | Noise emission class: C
Power supply: 220–240V ~ 50Hz
Discover more refrigeration solutions in our full collection.
Features
Temperature control
Bright interior LED lighting
4 adjustable glass shelves
1 salad crisper
5 adjustable door balconies
Reversible door with pull open handle
Specifications
Weight: 51kg
Dimensions: H170 × W60 × D60 cm
Energy class: E
Total net capacity: 331L
Noise level: 40 dB | Noise emission class: C
Power supply: 220–240V ~ 50Hz
| Product Name : | Haden HL332W 60cm Tall Larder Fridge in White |
|---|---|
| Colour : | White |
| Noise Level : | 40dB Airborne acoustical noise emissions |
| Fridge capacity : | 331l volume |
| Manufacturer : | Haden |
| Size : | over 160cm high-60cm wide |
| Energy Rating : | [[E]] Energy Rating |
| Warranty : | 2 Year Warranty |
Delivery is free for Sussex deliveries inc postcodes BN, RH and lower GU (6,8 & 28) plus East PO (18-22) of sales totalling £150 or more. We can usually deliver to customers outside this area for a competitive fee in the region of £50 to £90 subject to appliance type. Please call 01273 628618 option 1 during working hours for a delivery quotation.


