Haden HZ161FF No Frost 143cm Tall Freezer White E Rated
Model No:
HZ161FF
Dimensions:
1430
mm (h) x
540
mm (w) x
600
mm (d)
Availability:
In stock (6)
£329.99
- Colour: White
- 39dB Airborne acoustical noise emissions
- No Frost - Frost Free
- 161lt volume litres capacity (freezer)
- Upto 160cm high-55cmwide
- Energy Rating
- 2 Year Warranty
This 55cm wide no frost freezer offers 161L of organised storage, with drawers and flap compartments that make it easy to separate frozen food. It's a smart choice for everyday use, with frost guard technology that allows it to run reliably in garages or utility rooms. Part of the Haden freezer collection, built for long-lasting performance and convenience.
Discover more refrigeration solutions in our full collection.
Features
Temperature control
3 pull out freezer drawers
2 flap compartments
Reversible door with pull open handle
Total No Frost
4 star freezer rating
Frost guard ideal for use in garages and out buildings
Specifications
Weight: 40kg
Dimensions: H143 × W54 × D60 cm
Energy class: E
Total net capacity: 161L
Noise level: 39 dB | Noise emission class: C
Power supply: 220–240V ~ 50Hz
Discover more refrigeration solutions in our full collection.
Features
Temperature control
3 pull out freezer drawers
2 flap compartments
Reversible door with pull open handle
Total No Frost
4 star freezer rating
Frost guard ideal for use in garages and out buildings
Specifications
Weight: 40kg
Dimensions: H143 × W54 × D60 cm
Energy class: E
Total net capacity: 161L
Noise level: 39 dB | Noise emission class: C
Power supply: 220–240V ~ 50Hz
| Product Name : | Haden HZ161FF No Frost 143cm Tall Freezer White E Rated |
|---|---|
| Colour : | White |
| Noise Level : | 39dB Airborne acoustical noise emissions |
| Frost Free : | No Frost - Frost Free |
| Freezer capacity (Litres) : | 161lt volume |
| Manufacturer : | Haden |
| Size : | Upto 160cm high-55cmwide |
| Energy Rating : | [[E]] Energy Rating |
| Warranty : | 2 Year Warranty |
Delivery is free for Sussex deliveries inc postcodes BN, RH and lower GU (6,8 & 28) plus East PO (18-22) of sales totalling £150 or more. We can usually deliver to customers outside this area for a competitive fee in the region of £50 to £90 subject to appliance type. Please call 01273 628618 option 1 during working hours for a delivery quotation.


