Haden HR115W-E 48cm Under Counter Fridge Freezer in White
Model No:
HR115W-E
Dimensions:
850
mm (h) x
480
mm (w) x
500
mm (d)
Availability:
In stock (8)
£179.99
- Colour: White
- Manual - Defrosting
- 40dB Airborne acoustical noise emissions
- 90l volume litres capacity (fridge)
- 28l volume litres capacity (freezer)
- Undercounter-50cm wide
- Energy Rating
- 2 Year Warranty
Upgrade your kitchen with the Haden HR115W-E 48cm double door under counter refrigerator in white. This sleek and stylish appliance offers ample storage space while seamlessly blending into your kitchen decor. With its compact size and convenient features, this refrigerator is a must-have for any modern home.
A compact fridge freezer designed to fit neatly under the counter, with 118L of total storage for fresh and frozen food. It includes a built-in ice box, salad crisper and door balconies to help organise daily essentials. A simple, space-saving option for smaller kitchens or additional storage.
Discover more refrigeration solutions in our full collection.
Features
Temperature control
Reversible door
Recessed handle
Interior light
1 adjustable glass shelf
1 salad crisper
2 adjustable door balconies
Specifications
Weight: 28kg
Dimensions: H85 × W48 × D50 cm
Energy class: E
Total net capacity: 118L (F/F: 90L | 28L)
Noise level: 40 dB | Noise emission class: C
Power supply: 220–240V ~ 50Hz
A compact fridge freezer designed to fit neatly under the counter, with 118L of total storage for fresh and frozen food. It includes a built-in ice box, salad crisper and door balconies to help organise daily essentials. A simple, space-saving option for smaller kitchens or additional storage.
Discover more refrigeration solutions in our full collection.
Features
Temperature control
Reversible door
Recessed handle
Interior light
1 adjustable glass shelf
1 salad crisper
2 adjustable door balconies
Specifications
Weight: 28kg
Dimensions: H85 × W48 × D50 cm
Energy class: E
Total net capacity: 118L (F/F: 90L | 28L)
Noise level: 40 dB | Noise emission class: C
Power supply: 220–240V ~ 50Hz
| Product Name : | Haden HR115W-E 48cm Under Counter Fridge Freezer in White |
|---|---|
| Colour : | White |
| Freezer Defrosting : | Manual - Defrosting |
| Noise Level : | 40dB Airborne acoustical noise emissions |
| Fridge capacity : | 90l volume |
| Freezer capacity (Litres) : | 28l volume |
| Manufacturer : | Haden |
| Size : | Undercounter-50cm wide |
| Energy Rating : | [[E]] Energy Rating |
| Warranty : | 2 Year Warranty |
Delivery is free for Sussex deliveries inc postcodes BN, RH and lower GU (6,8 & 28) plus East PO (18-22) of sales totalling £150 or more. We can usually deliver to customers outside this area for a competitive fee in the region of £50 to £90 subject to appliance type. Please call 01273 628618 option 1 during working hours for a delivery quotation.




