Haden HR128W-E 55cm Larder Fridge - White
Model No:
HR128W-E
Dimensions:
850
mm (h) x
550
mm (w) x
580
mm (d)
Availability:
In stock (8)
£169.99
- Colour: White
- 40dB Airborne acoustical noise emissions
- 130l volume litres capacity (fridge)
- Undercounter-55cm wide
- Energy Rating
- 2 Year Warranty
A convenient under counter fridge offering 130L of storage, ideal for smaller kitchens or as a second fridge in busy homes. The layout includes adjustable glass shelves, a salad crisper, and well-placed door balconies for everyday items. With a clean white finish and reversible door, it’s designed to fit in wherever it’s needed.
Discover more refrigeration solutions in our full collection.
Features
Temperature control
Reversible door
Recessed handle
Interior light
2 adjustable glass shelves
1 salad crisper
3 adjustable door balconies
Specifications
Weight: 28kg
Dimensions: H85 × W55 × D58 cm
Energy class: E
Total net capacity: 130L
Noise level: 40 dB | Noise emission class: C
Power supply: 220–240V ~ 50Hz
Discover more refrigeration solutions in our full collection.
Features
Temperature control
Reversible door
Recessed handle
Interior light
2 adjustable glass shelves
1 salad crisper
3 adjustable door balconies
Specifications
Weight: 28kg
Dimensions: H85 × W55 × D58 cm
Energy class: E
Total net capacity: 130L
Noise level: 40 dB | Noise emission class: C
Power supply: 220–240V ~ 50Hz
| Product Name : | Haden HR128W-E 55cm Larder Fridge - White |
|---|---|
| Colour : | White |
| Noise Level : | 40dB Airborne acoustical noise emissions |
| Fridge capacity : | 130l volume |
| Manufacturer : | Haden |
| Size : | Undercounter-55cm wide |
| Energy Rating : | [[E]] Energy Rating |
| Warranty : | 2 Year Warranty |
Delivery is free for Sussex deliveries inc postcodes BN, RH and lower GU (6,8 & 28) plus East PO (18-22) of sales totalling £150 or more. We can usually deliver to customers outside this area for a competitive fee in the region of £50 to £90 subject to appliance type. Please call 01273 628618 option 1 during working hours for a delivery quotation.



